راهنمای سفر به قشم

  • 1400/6/24
  • 0 دیدگاه
راهنمای سفر به قشم
جزیره قشم جایگاهی ویژه و خاص در تاریخ، پیشینه و اقتصاد کشورمان دارد. به همین جهت در سری معرفی شهرهای ایران، این بار به سراغ معرفی شهر قشم رفته‌ایم تا با جنبه‌های مختلف گردشگری این سرزمین تاریخی بیشتر آشنا شویم. پس همراه‌مان شوید تا در کنار آشنایی با تاریخ قشم، در مورد حقایق جالبی که پیرامون این شهر وجود دارد بدانیم و اطلاعات‌مان در مورد جاذبه‌های مختلف این شهر را افزایش دهیم. 

جزیره قشم یکی از جزایر خلیج فارس که به عنوان بزرگترین جزیره ی ایران و خلیج فارس در استان هرمزگان قرار دارد. از نقاط دیدنی این جزیره: جنگل های حرا، غارهای خربس، تنگه ی چاهکوه، دلفین های آبی،دره ستارگان، جزایر ناز، غار نمکدان میتوان نام برد.

 این جزیره با داشتن ژئوپارک بی‌نظیرش، بازارهای آزاد و همچنین جاذبه‌های تاریخی و تفریحات ساحلی به یکی از پرتقاضاترین مقاصد سفر ایران تبدیل شده است. به دلیل قرارگیری این جزیره در میان آب‌های خلیج فارس و همجواری با عرض‌های پایین جغرافیایی، قشم یکی از بهترین مقاصد سفر در زمستان به شمار می‌آید و گردشگران می‌توانند در این جزیره بهار را در زمستان تجربه کنند.

وجود جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی، بافت بکر و سنتی، تفریحات آبی و امکانات مناسب اقامتی باعث شده تا گردشگران زیادی به این جزیره بروند و همین مساله باعث شکل گیری مشاغل زیادی در زمینه گردشگری شده است. این جزیره دارای صنایع دستی منحصر به خود است و بسیاری از ساکنان آن به خلق آثار هنری در این زمینه مشغولند.

جغرافیا: این جزیره از شمال به شهر بندرعباس،مرکز بخش خمیر و قسمتی از شهرستان بندرلنگه، از شمال شرقی به جزیره ی هرمز، از شرق به جزیره ی لارک، از جنوب به جزیره ی هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و بوموسی محدود می گردد.

جمعیت: طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت کل جزیره قشم ۱۴۸٬۹۹۳ نفر است که از این تعداد ۶۶٬۸۰۱ نفر در نقاط شهری و ۸۲٬۱۶۰ نفر هم در نقاط روستایی سکونت دارند.

دین و مذهب: مردم جزیره ی قشم (بومیان) متشکل از مسلمان پیرو مذهب تسنن(شافعی) و شماری از مهاجران اهل تشیع از دیگر نقاط ایران هستند.

غذاهای محلی و خوشمزه ی هرمزگان:

غذاهای هرمزگان وینگو

نان تُمُشی

قلیه ماهی 

هواری ماهی

هواری گوشت

ماهی برشته

از جمله غذاهای رایج جنوبی می باشند.

دیدگاه‌ها
{{name.error}}
{{email.error}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.value.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessage.error}}